Workbench
Preferances
Trashcan
amiga.bpalanka.com Izbor teme Početna Blog Download Uputstva Linkovi Login
FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditRSS Feed

Prefs 
 
Navigacija
 
     
  Workbench 
 

Upozorenje!Zaštitne rukaviceSledeći tekst opisuje postupak koji može da ima neželjeno dejstvo na računare i opremu. Opisani postupak sam isprobao na svojoj opremi i time rizikovao da je oštetim ili upropastim. Ukoliko se upustite u sličan postupak sami snosite odgovornost za rezultate koji iz njega proisteknu. Ukratko: ne preuzimam odgovornost za neuspele pokušaje i štetu koja proistekne iz njih.
Takođe, u tekstu koji sledi je opisano korišćenje hemikalija koje mogu da oštete kožu. Neophodno je da se koriste zaštitne rukavice i radi oprezno.

Pre par godina sam naleteo na tekst o izbeljivanju plastike na starim računarima i o preparatu koji se za to koristi – RetroBright. RetroBright je „smućkaj sam“ preparat iz kućne laboratorije.
Njegovo spremanje, varijante različitih sastojaka i količina su opisani na sajtu retr0bright.wikispaces.com, gde, pored recepata, mogu da se pronađu i iskustva korisnika koji su je isprobali i galerije slika pre i posle tretmana.

 

Plastika pre i nakon izbeljivanja

 Zašto stari računari vremenom dobijaju žutu boju?

Razlog je brom koji se koristio u to vreme za pravljenje plastika sa svojstvom samogašenja. Tokom vremena, pod uticajem UV zraka i kiseonika iz vazduha hemijska jedinjenja koja sadrže brom se raspadaju, brom se izdvaja, gradi sa kiseonikom iz vazduha novo jedinjenje i plastici daje žutu boju.

Kako se žuta boja uklanja?

Ponovo hemijskom reakcijom i ponovo pod dejstvom UV zraka, usled čega se brom oksid razlaže. Požutela plastika se premazuje RetroBright-om koji sadrži vodonik peroksid i izlaže se UV zračenju izvestan period nakon čega plastika gubi žutu boju.

Da li je ova hemijska reakcija ima štetnih efekata?

Ne bi trebalo, mada su se na forumima pojavili postovi u kojima se tvrdi da plastika postaje krtija i da dolazi do promene površinskog sloja. Većina misli da je postupak siguran i da se njime više dobija nego što se gubi. Hemijske promene zahvataju samo površinski deo plastike i idu svega par mikrona u dubinu.
Naravno, uvek je moguće preterati sa primenom (prevelika koncentracija vodonik peroksida, previše toplote, preduga izloženost...)

Kako se RetroBright spravlja?

Postoji više recepata i odgovarajućih postupaka koji su opisani na matičnom sajtu preparata. Problem je što je zajednica koja koristi i piše sajt stacionirana uglavnom u Velikoj Britaniji i naka od sredstava koja se pojavljuju u receptima nama ne znače mnogo.

Četiri sastojka kojia figurišu u većini recepata su: vodonik peroksid, sredstvo za zgušnjavanje, glicerin i aktivator (katalizator).

  • Vodonik peroksid nije teško pronaći: prodaje se kao hidrogen, preparat koji se koristi pri farbanju kose najčešće u koncentracijama od 6%, 9%, 12% (profesionalna pakovanja i do 30%). Vazno je samo da ne sadrže druge hemikalije za izbeljivanje.
  • Sredstvo za zgušnjavanje ima zadatak da tečnost pretvori u gel kako bi se lakše nanosio i sporije sušio. U originalnim receptima se koristi Xanthan Gum i "White Crest" Arrowroot. Iskreno, nemam predstavu o čemu se radi. Alternativno se pominje i kukuruzni skrob.
  • Glicerin (ili glicerol) se kupuje u apotekama.
  • Aktivator je neko od praškastih sredstava za izbeljivanje koje sadrži natrijum perkarbonat. Natrijum perkarbonat ubrzava reakciju i dodaje se u smešu tek pre upotrebe. Izbeljivači koji sadrže ovo jedinjenje obično imaju oznaku “Oksi” u imenu. Kada sam prvi put izbeljivao računar koristio sam Vanish Oxi Action u tečnom stanju ali sam kasnije saznao da u njemu nema natrijum perkarbonata. Rezultat nije bio loš ali ovaj put sam hteo da se što više držim recepta. Natrijum perkarbonat (ukoliko čitate sastojke sa nekog izbeljivača) još može da se zove i PCS, čvrsti vodonik peroksid, natrijum karbonat vodonik peroksid, natrijum karbonat peroksihidrat, a na engleskom Sodium percarbonate, carbonate perhydrate, sodium carbonate sesquiperhydrate, solid hydrogen peroxide, sodium carbonate hydrogen peroxide ili sodium carbonate peroxyhydrate. Hemijska oznaka 2Na2CO3 • 3H2O2 ili Na2CO3•1.5H2O2.


Pored RetroBright-a za proces izbeljivanja nam je potreban još i izvor UV zračenja. To može da bude UV lampa ili Sunce. UV lampe imaju svoje prednosti (ne zavise od vremenskih uslova, koriste se u prostorijama a ne napolju, ne zavise od doba dana. Ukratko ne zavise od Sunca) ali su prilično skupe i prodaju se u specijalizovanim radnjama. S druge strane Sunce je prilicno jeftin izvor UV zraka ali tretman mora da se izvede napolju gde plastika može da se previše zagreje i iskrivi a RetroBright prebrzo osuši. Po iskustvu mogu da preporučim jesenje ili prolećne dane kao idealne za postupak na suncu.

Sastojci RetroBright-a

Kao aktivator se u primeru koristi Dylon Colour Cacher & Oxi Stain Removal. Natrijum perkarbonat sam pronašao i u drugom izbeljivaču istog proizvođača. Kao što se vidi sa slike trgovci prodaju sredstvo i na kesicu što mi sasvim odgovara s obzirom da mi je potrebno manje od jedne kašičice praška.


Izbeljivač kao katalizator

Recept

Recept koji koristim u primeru nije idealan (nisam na vreme nabavio hidrogen a dan je bio predobar da bi ga propustio pa sam koristio ono što se našlo u kući) ali je dobijen dobar rezultat.

  • 340ml 7.2% rastvora vodonik peroksida (240ml od 9% i 100ml od 3%)
  • 2 pune kašike Dr.Oetker Gustina
  • 1 kašičicu glicerina (oko 10ml)
  • 1/3 kašičice Dylon Colour Catcher & Oxi Stain Removal

Cena

Svi ingradjenti koštaju oko 400-450 din (zahvaljujući ljubaznim prodavcima koji izbeljivač prodaju na kesicu).


Potrebna oprema za spravljanje RetroBright-a

Oprema koja se koristi pri izbeljivanju

Ništa od opreme nije bilo posebno nabavljano zato što se radi priručnim sredstvima. Vlažne i suve maramice, štapići za uši, alkohol sa pumpicom (ne bacajte istrošena sredsva za čišćenje, napunite flašicu alkoholom)... sve nam to služi za uklanjanje prljavštine sa površine plastike. Ručna pumpa za balone (100-200 din u kineskim radnjama) je odlična zamena za kompresor i koristim je i kod izduvavanja PC računara.

Ostala oprema


Dodatna oprema

Ostala oprema koja je korišćena: makaze, šrafcigeri, izolir traka, žica za šlag i četka za farbanje kose.

Priprema


Priprema RetroBright-a - dodavanje hidrogena

  • U posudu se isipa hidrogen.


Priprema RetroBright-a - dodavanje skroba

  • Dodaju se dve kašike Gustina i promeša.



Priprema RetroBright-a - mešanje i grejanje

  • Posuda se potopi u veću posudu napunjenu toplom vodom (grejemo smešu kako bi Gustin počeo da se steže).
  • Sadržaj se meša dok se ne zgusne.


Priprema RetroBright-a - dodavanje glicerina

  • Doda se jedna kašičica glicerina i nastavi se sa mešanjem.
  • Doda se 1/3 kašičice aktivatora i meša se dalje.


Priprema RetroBright-a - gotova smesa

  • Gotov preparat je gusta, bela smeša (gustine od prilike kao tek skuvani, vrući puding).

Aktivator se dodaje neposredno pre upotrebe. RetroBright ne može da se napravi “za kasnije” zato što nakon nekog vremena gubi dejstvo.

Primena

U primeru će primena RetroBright-a da bude prikazana na jednoj Amigi 500 i pratećoj opremi. Radi se o Amigi sa Kickstart-om 1.2 napravljenoj 12. novembra 1987. godine, što znači svega mesec dana nakon lansiranja A500.


Datum proizvodnje na Amigi

Prvo što treba da se uradi je da se računar ili prateće komponente rastave i skinu svi plastični delovi. Kod Amige 500 su to gornja i donja plastika, vratanca (sa procesorovog porta i vratanca za dodatnu memoriju), kao i tasteri sa tastarure. Taster za izbacivanje diska sa floppy drive-a takođe može da se tretira. Rastavljaju se i ispravljač, RF modulator i miš i uklanjaju se svi delovi sa elektronikom a zadržavaju samo spoljni plastični delovi.
Primećuje se razlika u boji delova koji su godinama bili izloženi suncu od onih koji su bili zaklonjeni (unutrašnje površine uglavnom).


Slika pre tretmana

Delovi se dobro operu i očiste od prljavštine vodom ili alkoholom.

Svi delovi se poređaju tako da površine koje izbeljujemo mogu da budu osunčane. Površina na kojoj se radi (recimo sto) se pre toga zaštiti plastičnim džakom (kesa za smeće) ili Al folijom. Al folija je skuplja varijanta ali se tako sunčevi zraci odbijaju i osvetljavaju i delove koji su inače u senci.


Plastični delovi rastavljene Amige 500 i prateće opreme

Pre nego što krenete sa nanošenjem preparata na plastične delove navucite zaštitne rukavice zato što hidrogen nagriza kožu. U ovoj koncentraciji hidrogen peroksid nije previše opasan ali dovodi do pojave belih regiona na rukama a nakon nekog vremena se koža oljušti pa prsti ne izgledaju previše lepo izvesno vreme (iz ličnog iskustva oko nedelju dana). Par rukavica košta oko 10-15 dinara pa bi svakako trebali da ih koristite pri nanošenju preparata i manipulacijom delova koje izbeljujete. Sve jedno je da li koristite najlonske, hirurške tanke gumene ili sanitarne od debele gume, važno je da ih imate na rukama.



Skidanje tastera sa tastature

Nalepnice, pločice sa serijskim brojevima i druge nalepljene ili odštampane oznake treba zaštititi. U primeru sam koristio izolir traku zato što dovoljno štiti ono što se prelepi, a bez problema i oštećenja može da se odlepi.


Zaštita nalepnica i štampe prekrivanjem izolir trakom

Za nanošenje Retr0Bright-a mogu da posluže razne četkice. U primeru je korišćena četkica za farbanje kose. Nanosi se u tankom sloju (otprilike debljine 1 mm ) i vremenom se suši na suncu pa je potrebno nanositi nove slojeve. Ukoliko je vreme pretoplo može da dođe i do pregrevanja i krivljenja plastike pa treba izbegavati najtoplije delove dana. Redovnim premazivanjem i obnavljanjem sloja preparata ovo može da se izbegne. U primeru je Amiga držana na suncu oko 2 sata a premazivana je svakih 15 minuta. Pri tome je utrošena celokupna smeša iz gore pomenutog recepta na računar, tastaruru, miša, RF modulator i ispravljač.

Metalni delovi se mnogo lakše ugreju na suncu od plastičnih pa je pametnije skloniti ih pre početka rada.


Nanošenje RetroBright-a na plastiku

Tastatura nije tretirana u celosti nego su svi tasteri povađeni i mazani su pojedinačno. U prethodnim slučajevima sam nanosio preparat između tastera slikarskom četkicom bez rastavljanja same tastature.

Tastere sam premazivao samo sa gornje strane (vidljive delove) dok donje delove (unutrašnje delove na kojima se nalazi žabica) nisam premazivao za svaki slučaj – ukoliko je priča o plastici koja postaje krta tačna, nisam želeo da se neka od žabica polomi.


Tasteri

Proces izbeljivanja se prati tako što se delovi koji se tretiraju upoređuju sa delovima koji nisu požuteli. Bitno je znati da preterana upotreba izbeljivanja može da ima neželjene efekte pa je potrebno da se proces prekine kada se dobiju željeni rezultati.

Zatim sledi uklanjanje preostalog preparata (pod mlazom vode, koristeći sunđer i tečni sapun uz obaveznu upotrebu zaštitnih rukavica).

I naravno, slikanje postignutih rezultata za arhivu.


Amiga posle tretmana

Sklapanje...



Sklopljena Amiga

...i čuvanje i upotreba van dometa sunčevih zraka i neonskih lampi kao izvora UV zraka.



Nadam se da vam je ovaj tekst približio postupak izbeljivanja stare i požutele plastike i da će i vaša amiga da zablista starim sjajem.